Obisk EP v Strasbourgu in Evrošola

V lanskem šolskem letu so dijakinje naše šole dosegle laskavi naslov: Šola ambasadorka EU. Tako so se dijaki iz naše šole ter ostalih slovenskih šol in evropskih šol, ki so dosegle ta naslov, udeležili  letošnjega študijskega obiska v Strasbourgu z udeležbo na Evrošoli v Evropskem parlamentu v Strasbourgu. Srečanje je potekalo med 11. in 13. decembrom 2019. Za vsako šolo sta bili na voljo dve mesti za dijake ambasadorje. Srečanja iz naše šole sta se udeležili Nina Petrc in Leja Stražišar z mentorico Martino Klemenc.

11. decembra 2019 smo se odpravili na pot v zgodnjih jutranjih urah, po celodnevni vožnji in nočnem ogledu Strasbuorga smo se nastanili v hotelu. Naslednji dan smo se odpravili v zgradbo Evropskega parlamenta »Louise Wies«. Po varnostni kontroli in prijavi udeležencev Evrošole smo pričeli z delom. Delo se je začelo z zborom vseh udeležencev v veliki dvorani Evropskega parlamenta. Mladi iz vse Evrope so zasedli mesta evropskih poslancev, sledila je enominutna prestavitev sodelujočih šolskih skupin iz sodelujočih držav. Uslužbenci v omenjeni instituciji so predstavili Evropski parlament in delo Evropske zveze. Po kosilu so se dijaki razdelili v posamezne delovne skupine: okolje in obnovljivi viri energije, varnost in človekove pravice, odnos mladih do alkohola in drog, prihodnost Evrope, migracije in integracija, in tema, v kateri sta sodelovali naši dijakinji: zaposlovanje mladih. Učitelji smo se srečali in razpravljali z uslužbencem Evropskega parlamenta. V večernih urah so se dijaki in učitelji ponovno srečali na zboru v veliki dvorani, predstavniki skupin so predstavili poročila in izvedli glasovanje. Sledila je igra Evrogame, podelitev nagrad in podelitev diplom Evrošole. Poslovili smo se z evropsko himno.

Naslednji dan je sledil povratek v domovino.

Martina Klemenc